| Global Score | |
| 65.6 | 62.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Amazon |
| iPadOS 16.x | Android, Amazon Fire UI |
| -- | 2019-10-30 |
| -- | 10.31 x 6.26 x 0.39 inches |
| -- | 17.78 ounces |
| -- | Plum, Plum, Twilight blue and White |
| Aluminum and Aluminum | Plastic |
| -- | $ 150.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | -- |
| processor | Octa-Core 2000 MHz processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.84 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 2.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 5.28 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6300mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.76 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a global score of 65.6, which is just a bit better than Amazon Fire HD 10 (2019)'s score of 62.4. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) construction is a lot lighter and noticeably thinner than Amazon Fire HD 10 (2019). Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x OS, while Amazon Fire HD 10 (2019) counts with Android, Amazon Fire UI OS.
The Amazon Fire HD 10 (2019) has an extremely better processor than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has 6 GB lesser RAM, they both have the same number of cores. The Amazon Fire HD 10 (2019) counts with a bit better looking display than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a just a bit worse number of pixels per screen inch, a bit smaller display and a way worse 1200 x 1920 resolution.
The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) features a bit bigger memory capacity for games and applications than Amazon Fire HD 10 (2019), because although it has no SD extension slot, it also counts with 128 GB internal storage capacity. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a greater camera than Amazon Fire HD 10 (2019), because it has a way higher 3840x2160 video resolution and a camera with a much higher 12 mega pixels resolution.
The Amazon Fire HD 10 (2019) features a much better battery duration than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.