| Global Score | |
| 65.6 | 61.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 16.x | Android 4.2 |
| -- | 2013-06-03 |
| -- | 10.42 x 7.18 x 0.37 inches |
| -- | 20.46 ounces |
| -- | Blue, Pink and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 179.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 226 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.8 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Intel Atom Z2560 chipset |
| processor | CloverTrail+ (Dual-Core 1600 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | PowerVR SGX544 (Dual-Core 200 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.55 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.20 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 5.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6760mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 720 hours standby time 10.5 hours talk time |
| 1.36 | 8.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has an overall score of 65.6, which is a bit better than Asus MeMO Pad FHD 10's 61.8 score. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system, while Asus MeMO Pad FHD 10 counts with Android 4.2 operating system. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) construction is way thinner and much lighter than the Asus MeMO Pad FHD 10.
Asus MeMO Pad FHD 10 counts with a much greater hardware performance than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a lower number of cores and 6 GB less RAM memory, it also counts with an additional graphics processing unit. The Asus MeMO Pad FHD 10 features a much better looking screen than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a quite smaller display, a way worse 1200 x 1920 resolution and a bit worse quantity of pixels per inch of display.
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) captures greater pictures and videos than Asus MeMO Pad FHD 10, because it has a camera in the back with lot more megapixels and a lot better 3840x2160 video resolution. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) features a way bigger storage capacity for apps and games than Asus MeMO Pad FHD 10, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 128 GB internal memory capacity.
The Asus MeMO Pad FHD 10 counts with a superior battery lifetime than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.