| Global Score | |
| 65.6 | 63.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 16.x | Android 7.0 Nougat |
| -- | 2017-05-30 |
| -- | 9.91 x 6.78 x 0.35 inches |
| -- | 17.28 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.8 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | MediaTek MT8735 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1450 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T720 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4680mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a general score of 65.6, which is a little bit better than the Asus ZenPad 10's 63.6 score. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) construction is way lighter and noticeably thinner than the Asus ZenPad 10. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x OS, while Asus ZenPad 10 counts with Android 7.0 Nougat OS.
Asus ZenPad 10 counts with a much better processing power than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has less RAM and 4 lesser CPU cores. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) and the Asus ZenPad 10 both count with very similar screens, although the Asus ZenPad 10 has a bit worse number of pixels per inch of display, a quite smaller display and a way lower resolution of 1920 x 1200.
The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) features a slightly better memory for games and applications than Asus ZenPad 10, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with more internal storage. Asus ZenPad 10 features a much better battery duration than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen).
IPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a lot better camera than Asus ZenPad 10, because it has a back camera with lot more megapixels.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.