| Global Score | |
| 65.6 | 64.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 16.x | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2017-01-24 |
| -- | 9.54 x 6.46 x 0.27 inches |
| -- | 17.28 ounces |
| -- | Gray |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 9.7 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 2048 x 1536 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 264 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 650 8956 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Hexa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 510 GPU |
| 6.3 | 8.82 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) and HSPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7800mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1, EDR |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (7th Gen) has an overall score of 65.6, which is slightly better than the Asus ZenPad 3S 10 LTE's 64.8 general score. IPad Pro 11-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system, while Asus ZenPad 3S 10 LTE comes with Android 6.0 Marshmallow operating system. IPad Pro 11-inch (7th Gen)'s construction is a lot lighter and extremely thinner than Asus ZenPad 3S 10 LTE.
Asus ZenPad 3S 10 LTE has a slightly better looking screen than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a quite lower pixel count in each inch of screen, a quite lower 1536 x 2048 pixels resolution and a bit smaller display. Asus ZenPad 3S 10 LTE has a very superior processing unit than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has less CPU cores (but faster) and a smaller amount of RAM memory.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) has a lot bigger memory capacity to install games and applications than Asus ZenPad 3S 10 LTE, because although it has no external memory slot, it also counts with 128 GB internal memory capacity. IPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a lot better camera than Asus ZenPad 3S 10 LTE, because it has a lot more megapixels back facing camera and a lot higher 3840x2160 video quality.
The Asus ZenPad 3S 10 LTE features a much longer battery life than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.