| Global Score | |
| 65.6 | 65.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 16.x | -- |
| -- | 2016-08-31 |
| -- | 9.47 x 6.44 x 0.28 inches |
| -- | 15.17 ounces |
| -- | Gray and Silver |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 9.7 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 2048 x 1536 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 264 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.3 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | MediaTek MT8176 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Hexa-Core 2100 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | PowerVR GX6250 GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 2.4 | 3 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5900mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.44 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2, EDR |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) is just a bit better than the Asus ZenPad 3S 10 Z500M, with a general score of 65.6 against 65.2. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen)'s construction is thinner and incredibly lighter than Asus ZenPad 3S 10 Z500M. Asus ZenPad 3S 10 Z500M has a bit better display than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a quite smaller screen, a quite lower 1536 x 2048px resolution and a just a bit less pixels per inch of screen.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) has slightly more storage for applications, games, photos and videos than Asus ZenPad 3S 10 Z500M, because although it has no external memory card slot, it also counts with 64 GB more internal memory. The Asus ZenPad 3S 10 Z500M has a really superior performance than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM and less processing cores.
Asus ZenPad 3S 10 Z500M features a really longer battery life than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen). The iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a much better camera than Asus ZenPad 3S 10 Z500M, because it has a lot better 3840x2160 (4K) video resolution and a back-facing camera with lot more MP.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.