| Global Score | |
| 65.6 | 62.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 16.x | Android 7.0 Nougat |
| -- | 2017-08-03 |
| -- | 8.03 x 5.27 x 0.27 inches |
| -- | 10.79 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 7.9 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 2048 x 1536 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 324 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 652 8976 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 510 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.93 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4680mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) is a little bit better than Asus ZenPad Z8s, getting a 65.6 score against 62.6. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x OS, and Asus ZenPad Z8s has Android 7.0 Nougat OS. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) construction is way lighter and way thinner than the Asus ZenPad Z8s.
The Asus ZenPad Z8s features a brighter screen than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a much smaller display and a bit lower 1536 x 2048 pixels resolution, it also counts with a bit greater pixels density. Asus ZenPad Z8s features a very superior hardware performance than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has lesser RAM memory, they both have a Octa-Core processor.
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) features a lot better camera than Asus ZenPad Z8s, although it has a back facing camera with a worse resolution. IPad Pro 11-inch (7th Gen) features a way bigger memory capacity to store more games and applications than Asus ZenPad Z8s, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 112 GB more internal storage.
The Asus ZenPad Z8s features a superior battery performance than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.