| Global Score | |
| 65.6 | 63.8 |
| Basic Information | |
| Apple | |
| iPadOS 16.x | Android 13 |
| -- | 2023-09-20 |
| -- | 9.70 x 6.15 x 0.30 inches |
| -- | 15.84 ounces |
| Aluminum and Aluminum | Plastic and Plastic |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.4 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 200 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 117 pixels per inch |
| -- | 330 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.1 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Unisoc Tiger T606 (12 nm) chipset |
| processor | Octa-Core 1600 MHz processor |
| 8 GB RAM | 8 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G57 MC1 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 256 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 10.1 | 17.34 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 16.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.04 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8280mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
IPad Pro 11-inch (7th Gen) has a global score of 65.6, which is a bit better than Blackview Oscal Pad 15's 63.8 global score. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x operating system, and Blackview Oscal Pad 15 works with Android 13 operating system. IPad Pro 11-inch (7th Gen) is a a lot lighter and much thinner tablet device than the Blackview Oscal Pad 15.
Blackview Oscal Pad 15 counts with a much faster CPU than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen). They have a 8 GB RAM and a Octa-Core CPU. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a sharper screen than Blackview Oscal Pad 15, because it has a way better resolution of 1688 x 2388, a little bigger display and a much better display pixel density.
The Blackview Oscal Pad 15 counts with a very superior memory to store more apps and games than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because it has a SD memory card expansion slot that holds a maximum of 512 GB and more internal memory. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) takes much clearer photographs and videos than Blackview Oscal Pad 15, although it has a back camera with less megapixels resolution.
The Blackview Oscal Pad 15 counts with a superior battery duration than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.