| Global Score | |
| 65.6 | 63.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 4.1, 4.0 |
| -- | 10.13 x 6.93 x 0.39 inches |
| -- | 22.58 ounces |
| -- | Black and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| -- | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | HiSilicon K3V2 chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB (500 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Vivante GC4000 GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 0.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6600mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (7th Gen) is slightly better than Huawei MediaPad 10 Link, getting a global score of 65.6 against 63.7. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x OS, while Huawei MediaPad 10 Link works with Android 4.1 OS. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) body is incredibly thinner and incredibly lighter than the Huawei MediaPad 10 Link.
Huawei MediaPad 10 Link features a little more vivid display than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a lot lower pixels density, a little smaller screen and a lot lower 800 x 1280 resolution. The Huawei MediaPad 10 Link features a very superior performance than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has less cpu cores and a lower amount of RAM.
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) captures much clearer photos and videos than Huawei MediaPad 10 Link, because it has a back facing camera with a lot better 12 megapixels resolution and a way better 3840x2160 video quality. IPad Pro 11-inch (7th Gen) features a superior memory for applications and games than Huawei MediaPad 10 Link, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 96 GB more internal storage capacity.
Huawei MediaPad 10 Link features a much longer battery performance than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.