| Global Score | |
| 65.6 | 61.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 4.2.2 |
| -- | 2014-02-23 |
| -- | 8.44 x 4.75 x 0.31 inches |
| -- | 11.61 ounces |
| -- | Gray, Purple, Red and White |
| Aluminum and Aluminum | Aluminium |
| -- | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Hisilicon Kirin 910 chipset |
| processor | Quad-Core 1600 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-450MP4 GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 4.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 5.94 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 6.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Proximity Sensor |
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) is just a bit better than Huawei MediaPad M1, with a 65.6 score against 61.5. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) is a thinner and way lighter tablet than Huawei MediaPad M1. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system, while Huawei MediaPad M1 comes with Android 4.2.2 operating system.
Huawei MediaPad M1 has a bit better screen than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a lot lower pixel amount per inch of display, a way worse resolution of 1280 x 800px and a lot smaller display. Huawei MediaPad M1 features a much powerful processing unit than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has 4 less processing cores (but faster) and lesser RAM.
The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) features a lot better camera than Huawei MediaPad M1, because it has a much higher 3840x2160 (4K) video resolution and a way higher 12 megapixels resolution back camera. IPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with much more storage for applications and games than Huawei MediaPad M1, because although it has no external memory card slot, it also counts with more internal storage capacity.
Huawei MediaPad M1 has a superior battery life than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.