| Global Score | |
| 65.6 | 65.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 5.1 Lollipop |
| -- | 2015-07-16 |
| -- | 8.46 x 4.88 x 0.31 inches |
| -- | 11.64 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| -- | 400 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | HiSilicon Kirin 930 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53e, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T628 MP4 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) is slightly better than Huawei MediaPad M2, having a general score of 65.6 against 65.5. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x operating system, while Huawei MediaPad M2 comes with Android 5.1 Lollipop operating system. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) is a extremely thinner and much lighter tablet than Huawei MediaPad M2.
The Huawei MediaPad M2 counts with a better screen than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a lot smaller display and a way worse resolution of 1200 x 1920 pixels, it also counts with a little bit greater display pixel density. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a very superior memory capacity for applications, games, photos and videos than Huawei MediaPad M2, because although it has no external SD slot, it also counts with more internal memory capacity.
The Huawei MediaPad M2 has a really superior performance than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM memory, they both have a Octa-Core CPU. IPad Pro 11-inch (7th Gen) takes greater pictures and videos than Huawei MediaPad M2, because it has a lot higher (4K) video quality and a back camera with lot more megapixels.
Huawei MediaPad M2 has a really longer battery duration than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.