| Global Score | |
| 65.6 | 68.1 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 5.1 Lollipop |
| -- | 2016-02-01 |
| -- | 9.44 x 6.80 x 0.29 inches |
| -- | 17.64 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 469.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | HiSilicon Kirin 930 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53e and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T628 MP4 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.92 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6660mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 8.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Huawei MediaPad M2 10-inch has a score of 68.1, which is a bit better than the iPad Pro 11-inch (7th Gen)'s general score of 65.6. Huawei MediaPad M2 10-inch counts with Android 5.1 Lollipop operating system, and iPad Pro 11-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x operating system. Huawei MediaPad M2 10-inch has a bit more vivid display than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a quite smaller screen, a little bit inferior number of pixels per inch of screen and a much lower 1920 x 1200 resolution.
Huawei MediaPad M2 10-inch counts with a really superior processing power than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a smaller amount of RAM, they both have the same number of cores. IPad Pro 11-inch (7th Gen) has a greater camera than Huawei MediaPad M2 10-inch, because although it has a back camera with a worse resolution, it also counts with a larger camera aperture.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with just a bit more storage for games and applications than Huawei MediaPad M2 10-inch, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 128 GB internal memory capacity. The Huawei MediaPad M2 10-inch features a much longer battery lifetime than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.