| Global Score | |
| 65.6 | 71.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | -- |
| -- | 2016-09-29 |
| -- | 8.48 x 4.89 x 0.29 inches |
| -- | 10.93 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8.4 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 359 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.9 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | HiSilicon Kirin 950 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T880 MP4 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G) and HSPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5100mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Huawei MediaPad M3 is a little bit better than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), getting a general score of 71.5 against 65.6. Huawei MediaPad M3 features a brighter display than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a lot smaller display, it also counts with a little bit higher 1600 x 2560 resolution and a better display density.
The Huawei MediaPad M3 features an extremely better CPU than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a smaller amount of RAM memory, they both have the same number of cores. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) has slightly more storage for applications, games, photos and videos than Huawei MediaPad M3, because although it has no SD card slot, it also counts with 128 GB internal memory capacity.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) captures way better videos and photos than Huawei MediaPad M3, because it has a lot higher resolution camera. The Huawei MediaPad M3 has a superior battery duration than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.