| Global Score | |
| 65.6 | 68.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 7.0 Nougat |
| -- | 2017-06-01 |
| -- | 9.50 x 6.75 x 0.28 inches |
| -- | 10.93 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 435 8940 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1400 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 505 GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 10.1 | 10.78 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) |
| 2.4 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6600mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Gyroscope and Light Sensor |
Huawei MediaPad M3 Lite 10 is a bit better than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), getting a 68.9 score against 65.6. Huawei MediaPad M3 Lite 10 counts with Android 7.0 Nougat OS, and Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x OS. Huawei MediaPad M3 Lite 10 has a way better performance than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM memory, they both have 8 cpu cores.
Huawei MediaPad M3 Lite 10 has a bit sharper display than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a quite smaller display, a lot worse resolution of 1920 x 1200px and a little bit lower screen pixel density. IPad Pro 11-inch (7th Gen) shoots a lot better photos and videos than Huawei MediaPad M3 Lite 10, because it has a much higher resolution back facing camera.
Huawei MediaPad M3 Lite 10 features a bit bigger memory capacity for games and applications than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has 0 less internal storage capacity, it also counts with a slot for an SD memory card that supports up to 256 GB. The Huawei MediaPad M3 Lite 10 features a very superior battery performance than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.