| Global Score | |
| 65.6 | 75.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 8.0 Oreo |
| -- | 2018-06-12 |
| -- | 10.19 x 6.76 x 0.29 inches |
| -- | 17.57 ounces |
| -- | Gold and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1600 x 2560 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 280 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | HiSilicon Kirin 960 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 16 nm (Octa-Core 2360 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G71 MP8 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 10.1 | 13.18 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.92 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7500mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Huawei MediaPad M5 10 has a score of 75.8, which is much better than iPad Pro 11-inch (7th Gen)'s 65.6 overall score. The Huawei MediaPad M5 10 has Android 8.0 Oreo OS, while iPad Pro 11-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x OS. Huawei MediaPad M5 10 counts with a very superior CPU than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has lesser RAM, they both have a Octa-Core processing unit.
Huawei MediaPad M5 10 features a little bit better screen than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a bit smaller screen, it also counts with a just a little higher number of pixels per inch in the display and a slightly higher 2560 x 1600 resolution. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) shoots a lot better videos and photos than Huawei MediaPad M5 10, because although it has a worse resolution back camera, it also counts with a bigger diafragm aperture to take better low-light photos.
Huawei MediaPad M5 10 counts with a much better storage to store more games and applications than iPad Pro 11-inch (7th Gen), and although they both have equal 128 GB internal memory, the Huawei MediaPad M5 10 also has an external SD slot that admits up to 256 GB. Huawei MediaPad M5 10 has a superior battery life than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.