| Global Score | |
| 65.6 | 75.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 8.0 Oreo |
| -- | 2018-06-12 |
| -- | 8.37 x 4.91 x 0.29 inches |
| -- | 11.15 ounces |
| -- | Gold and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8.4 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 359 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.9 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | HiSilicon Kirin 960 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 16 nm (Octa-Core 2360 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G71 MP8 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 10.1 | 13.18 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.92 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5100mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Huawei MediaPad M5 8 has a score of 75.5, which is much better than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen)'s 65.6 general score. Huawei MediaPad M5 8 works with Android 8.0 Oreo OS, while Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x OS. Huawei MediaPad M5 8 features a lot better performance than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has 4 GB lesser RAM memory, they both have 8 cores.
Huawei MediaPad M5 8 has a brighter screen than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a lot smaller display, it also counts with more pixels per inch of display and a slightly higher 1600 x 2560 resolution. Huawei MediaPad M5 8 features a very superior memory capacity to install games and applications than iPad Pro 11-inch (7th Gen), and although they both have equal 128 GB internal storage, the Huawei MediaPad M5 8 also has a SD card slot that holds up to 256 GB.
The Huawei MediaPad M5 8 features a superior battery lifetime than iPad Pro 11-inch (7th Gen). Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a very superior camera than Huawei MediaPad M5 8, because although it has a worse resolution camera in the back, it also counts with a larger aperture for better low-light images.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.