| Global Score | |
| 65.6 | 58.1 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.4 |
| -- | 2015-03-01 |
| -- | 9.78 x 5.91 x 0.33 inches |
| -- | 15.27 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 9.6 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 157 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.1 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 410 8916 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 306 GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 4.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| 2.4 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (7th Gen) is much better than the Huawei MediaPad T1 10, getting a overall score of 65.6 against 58.1. IPad Pro 11-inch (7th Gen) is a noticeably lighter and much thinner device than Huawei MediaPad T1 10. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system, and Huawei MediaPad T1 10 works with Android 4.4.4 operating system.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) features a sharper display than Huawei MediaPad T1 10, because it has a much better resolution of 1688 x 2388 pixels, a quite bigger display and a much better pixels count per display inch. Huawei MediaPad T1 10 features a much better performing processor than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM and less cpu cores.
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a lot better camera than Huawei MediaPad T1 10, because it has a way higher 12 mega pixels resolution back-facing camera. IPad Pro 11-inch (7th Gen) features a much greater memory for games and applications than Huawei MediaPad T1 10, because although it has no external memory slot, it also counts with 120 GB more internal storage capacity.
Huawei MediaPad T1 10 counts with a really longer battery life than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.