| Global Score | |
| 65.6 | 60.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 4.3 |
| -- | 8.29 x 5.03 x 0.31 inches |
| -- | 12.70 ounces |
| -- | White |
| Aluminum and Aluminum | Aluminium |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 200 8212 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 302 (400 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 4.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.6 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 4.6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a score of 65.6, which is a bit better than the Huawei MediaPad T1 8.0's score of 60.4. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x OS, and Huawei MediaPad T1 8.0 works with Android 4.3 OS. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) construction is much thinner and lighter than Huawei MediaPad T1 8.0.
The Huawei MediaPad T1 8.0 features a very superior processing unit than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has 7 GB less RAM and 4 less cores , it also counts with a graphics processing unit. Huawei MediaPad T1 8.0 counts with a bit more vivid screen than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a way smaller screen, a way lower 1280 x 800 resolution and a lot worse screen pixels density.
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) captures greater photos and videos than Huawei MediaPad T1 8.0, because it has a much better video quality and a lot more mega pixels back camera. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a superior memory for applications and games than Huawei MediaPad T1 8.0, because although it has no SD card slot, it also counts with 128 GB internal memory capacity.
Huawei MediaPad T1 8.0 has a superior battery life than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.