| Global Score | |
| 65.6 | 66.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 5.1 Lollipop |
| -- | 2016-09-01 |
| -- | 10.20 x 6.16 x 0.33 inches |
| -- | 17.46 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Plastic |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| -- | 300 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 615 8939 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 405 GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.48 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 8.36 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6660mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Huawei MediaPad T2 10.0 Pro is slightly better than the iPad Pro 11-inch (7th Gen), getting a 66.2 score against 65.6. Huawei MediaPad T2 10.0 Pro counts with Android 5.1 Lollipop operating system, while iPad Pro 11-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system. The Huawei MediaPad T2 10.0 Pro features a much better performance than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a smaller amount of RAM, they both have the same number of cores.
The Huawei MediaPad T2 10.0 Pro has a little bit better looking screen than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a way worse 1920 x 1200 resolution, a little bit inferior count of pixels per inch in the screen and a little bit smaller screen. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a very superior memory to install games and applications than Huawei MediaPad T2 10.0 Pro, because although it has no SD memory slot, it also counts with more internal memory.
The Huawei MediaPad T2 10.0 Pro features a superior battery life than iPad Pro 11-inch (7th Gen). IPad Pro 11-inch (7th Gen) has a superior camera than Huawei MediaPad T2 10.0 Pro, because it has a much better (4K) video resolution, a back camera with lot more megapixels and a larger aperture for better captures in low-light situations.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.