| Global Score | |
| 65.6 | 64.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 7.1 Nougat |
| -- | 2017-11-17 |
| -- | 9.72 x 6.82 x 0.30 inches |
| -- | 17.57 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 300.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 625 8953 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 506 GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) and HSPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2, EDR |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
IPad Pro 11-inch (7th Gen) is a bit better than the Lenovo Moto Tab, getting a 65.6 score against 64.4. IPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x OS, and Lenovo Moto Tab counts with Android 7.1 Nougat OS. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) is a way thinner and a lot lighter tablet than the Lenovo Moto Tab.
Lenovo Moto Tab features just a bit better looking screen than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a lot lower 1920 x 1200 resolution, a quite smaller display and a little bit inferior amount of pixels per inch of screen. The Lenovo Moto Tab features a way better processing power than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has 6 GB less RAM memory, they both have 8 processing cores.
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a much greater memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than Lenovo Moto Tab, because although it has no external memory slot, it also counts with 128 GB internal storage. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) captures much better videos and photos than Lenovo Moto Tab, because it has a way more MP back facing camera and a way better (4K) video resolution.
The Lenovo Moto Tab has a way better battery performance than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.