| Global Score | |
| 65.6 | 64 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 8.1 Oreo |
| -- | 9.53 x 6.57 x 0.28 inches |
| -- | 15.52 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum and Glass |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| -- | 400 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.3 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 450 SDM450 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 506 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 10.1 | 10.78 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7000mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
IPad Pro 11-inch (7th Gen) is a little bit better than Lenovo Smart Tab P10, with a 65.6 score against 64. IPad Pro 11-inch (7th Gen) is a incredibly lighter and way thinner portable tablet than the Lenovo Smart Tab P10. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x OS, and Lenovo Smart Tab P10 comes with Android 8.1 Oreo OS.
Lenovo Smart Tab P10 features a little bit better looking display than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a just a little lower display pixel density, a little bit smaller screen and a way lower resolution of 1920 x 1200 pixels. Lenovo Smart Tab P10 counts with a bit bigger storage for games and applications than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has less internal memory capacity, it also counts with a slot for an external memory card that holds up to 256 GB.
The Lenovo Smart Tab P10 counts with a way better performance than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has 4 GB less RAM memory, they both have 8 cpu cores. IPad Pro 11-inch (7th Gen) features a lot better camera than Lenovo Smart Tab P10, because it has a back camera with a much better 12 megapixels resolution.
Lenovo Smart Tab P10 features a very superior battery duration than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.