| Global Score | |
| 65.6 | 63.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| -- | 0000-00-00 |
| -- | 9.72 x 6.73 x 0.35 inches |
| -- | 17.64 ounces |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 535.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 218 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.8 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | MediaTek MT8732 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A53 (Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | ARM Mali-T760 MP2 (Dual-Core 416 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.54 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 5.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) is a little bit better than the Lenovo TAB 2 A10-70, having a general score of 65.6 against 63.3. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x operating system, and Lenovo TAB 2 A10-70 counts with Android 4.4 operating system. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) is a much thinner and extremely lighter tablet than the Lenovo TAB 2 A10-70.
Lenovo TAB 2 A10-70 has a much better screen than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a way worse 1080 x 1920 resolution, a bit smaller display and a bit lower count of pixels per inch of display. Lenovo TAB 2 A10-70 has a much better performing processor than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has 7 GB lesser RAM memory and 4 lesser CPU cores , it also counts with a 64-bits CPU and an additional GPU.
The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) takes much clearer photographs and videos than Lenovo TAB 2 A10-70, because it has a much more mega pixels back camera. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) features a much better storage to store more games and applications than Lenovo TAB 2 A10-70, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 128 GB internal memory.
Lenovo TAB 2 A10-70 counts with a superior battery lifetime than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.