| Global Score | |
| 65.6 | 61.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-02-21 |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 299.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.8 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | MediaTek chipset |
| processor | 64-bit (Quad-Core 1300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 8.28 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G) |
| 2.4 | 4.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) is slightly better than Lenovo TAB3 10, with a 65.6 score against 61.9. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x operating system, while Lenovo TAB3 10 works with Android 6.0 Marshmallow operating system. Lenovo TAB3 10 has a very superior performance than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a lower number of cores (but faster) and less RAM memory.
Lenovo TAB3 10 has a screen that's very similar to Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen)'s display, although the Lenovo TAB3 10 has a quite smaller display, a just a little worse screen density and a much lower 1920 x 1200 resolution. IPad Pro 11-inch (7th Gen) features slightly more memory capacity to install applications and games than Lenovo TAB3 10, because although it has no SD card slot, it also counts with more internal memory capacity.
The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) takes much clearer photographs and videos than Lenovo TAB3 10, because it has a camera with a much better resolution. The Lenovo TAB3 10 features a way better battery life than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.