| Global Score | |
| 65.6 | 62.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-08-31 |
| -- | 9.72 x 7.05 x 0.18 inches |
| -- | 22.72 ounces |
| -- | Black and Gray |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 291 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 652 8976 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 510 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.93 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9300mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.84 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) is a little bit better than the Lenovo YOGA Tab 3 Plus, having a 65.6 score against 62.2. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen)'s construction is notably lighter and a lot thinner than the Lenovo YOGA Tab 3 Plus. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x operating system, and Lenovo YOGA Tab 3 Plus counts with Android 6.0 Marshmallow operating system.
The Lenovo YOGA Tab 3 Plus counts with a slightly better screen than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a quite lower resolution of 2560 x 1440px and a little smaller display, it also counts with a bit higher amount of pixels in each inch of screen. IPad Pro 11-inch (7th Gen) features a way bigger memory capacity to store more games and applications than Lenovo YOGA Tab 3 Plus, because although it has no SD card slot, it also counts with 128 GB internal storage capacity.
The Lenovo YOGA Tab 3 Plus has a much better performing CPU than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has lesser RAM, they both have 8 processing cores. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) shoots much clearer pictures and videos than Lenovo YOGA Tab 3 Plus, although it has a lower 12 mega pixels resolution camera.
The Lenovo YOGA Tab 3 Plus features a much longer battery lifetime than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.