| Global Score | |
| 65.6 | 64.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 5.1 |
| -- | 2015-09-02 |
| -- | 9.72 x 7.05 x 0.18 inches |
| -- | 23.52 ounces |
| -- | Black |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 1380.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1600 x 2560 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 299 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.3 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Intel Atom chipset |
| processor | x5-Z8500, 64-bit (Single-Core 2240 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD GPU |
| 6.3 | 8.46 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.93 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 5.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 10200mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 1176 hours standby time |
| 1.36 | 10.4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) is a bit better than Lenovo YOGA Tab 3 Pro, having a general score of 65.6 against 64.3. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) body is incredibly lighter and extremely thinner than Lenovo YOGA Tab 3 Pro. IPad Pro 11-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system, and Lenovo YOGA Tab 3 Pro counts with Android 5.1 operating system.
Lenovo YOGA Tab 3 Pro has a lot better processing power than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has less RAM memory and an inferior number of cores. Lenovo YOGA Tab 3 Pro features a lot better screen than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a bit smaller screen, it also counts with a quite better resolution of 2560 x 1600 and a little bit more pixels per inch in the screen.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) features a very superior camera than Lenovo YOGA Tab 3 Pro, although it has a worse 12 MP resolution camera. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) features a much bigger memory capacity for games and applications than Lenovo YOGA Tab 3 Pro, because although it has no external memory card slot, it also counts with more internal memory.
Lenovo YOGA Tab 3 Pro features a much better battery life than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.