| Global Score | |
| 65.6 | 57.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 4.4, 4.2 |
| -- | 10.30 x 7.10 x 0.30 inches |
| -- | 21.28 ounces |
| -- | Gray |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | -- |
| 266 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | MediaTek MT8125/8389 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | PowerVR SGX544 (Dual-Core 200 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.60 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.04 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 9.6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) is better than Lenovo Yoga Tablet 10, getting a 65.6 score against 57.8. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) body is way thinner and extremely lighter than the Lenovo Yoga Tablet 10. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x OS, and Lenovo Yoga Tablet 10 has Android 4.4 OS.
The Lenovo Yoga Tablet 10 counts with a way better processing power than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has 7 GB less RAM memory and lesser CPU cores , it also counts with an additional graphics co-processor. IPad Pro 11-inch (7th Gen) has a little bit better looking screen than Lenovo Yoga Tablet 10, because it has a much higher display density, a bit larger screen and a way higher resolution of 1688 x 2388px.
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a way better camera than Lenovo Yoga Tablet 10, because it has a lot higher video quality and a back camera with lot more mega-pixels. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) features a much bigger storage capacity to install applications and games than Lenovo Yoga Tablet 10, because although it has no SD memory slot, it also counts with more internal storage capacity.
The Lenovo Yoga Tablet 10 counts with a very superior battery duration than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.