| Global Score | |
| 65.6 | 60.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 4.4, 4.3 |
| -- | 2014-02-23 |
| -- | 10.28 x 7.09 x 0.12 inches |
| -- | 21.69 ounces |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 525.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.3 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 MSM8228 chipset |
| processor | Quad-Core 1600 MHz processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 8.46 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 1.60 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | HSPA+ (4G), HSDPA and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 3.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 9.6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (7th Gen) is just a bit better than Lenovo Yoga Tablet 10 HD+, getting a 65.6 score against 60.4. IPad Pro 11-inch (7th Gen) is a noticeably thinner and incredibly lighter tablet device than Lenovo Yoga Tablet 10 HD+. IPad Pro 11-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system, while Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ works with Android 4.4 operating system.
The Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ has a much better performance than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has lesser CPU cores (although they are faster) and 6 GB less RAM. Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ has a bit more vivid display than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a little bit lower pixel density, a bit smaller display and a much lower resolution of 1200 x 1920.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) has a much bigger memory capacity for applications, games, photos and videos than Lenovo Yoga Tablet 10 HD+, because although it has no external memory card slot, it also counts with 128 GB internal memory capacity. Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ counts with a much longer battery duration than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a way better camera than Lenovo Yoga Tablet 10 HD+, because it has a lot higher resolution back facing camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.