| Global Score | |
| 65.6 | 60.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| -- | 8.27 x 5.87 x 0.28 inches |
| -- | 14.78 ounces |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 170.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.3 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | -- |
| processor | 64-bit Intel Atom Z3745 (Quad-Core 1330 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD Graphics GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 1.60 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 2.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6400mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 7.84 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) has an overall score of 65.6, which is a little bit better than the Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android)'s general score of 60.9. IPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x operating system, and Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android) counts with Android 4.4 operating system. IPad Pro 11-inch (7th Gen) is a incredibly lighter and way thinner tablet than the Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android).
The Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android) has a much better looking screen than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a really smaller screen and a way lower 1200 x 1920px resolution, it also counts with a quite better pixels density. The Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android) features a lot better processing power than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a lower amount of RAM and less processing cores , it also counts with a 64 bits processor.
The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) takes way better pictures and videos than Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android), because it has a much better 12 megapixels resolution back-facing camera and a larger aperture to take better low light photography and video. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a way bigger storage to store more games and applications than Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android), because although it has no SD memory slot, it also counts with more internal memory capacity.
Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android) has a really longer battery performance than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.