| Global Score | |
| 65.6 | 65.9 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| -- | 2013-09-01 |
| -- | 8.54 x 4.98 x 0.33 inches |
| -- | 11.92 ounces |
| -- | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 180.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8.3 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 273 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.1 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 600 chipset |
| processor | Quad-Core 1700 MHz processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 8.55 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.60 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.81 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) |
| 2.4 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4600mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 624 hours standby time |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The LG G Pad 8.3 is a little bit better than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), getting a global score of 65.9 against 65.6. LG G Pad 8.3 counts with Android 4.4 operating system, while Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x operating system. LG G Pad 8.3 features a much faster processing unit than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a lower number of cores and 6 GB less RAM.
LG G Pad 8.3 features a brighter display than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a way smaller screen and a lot lower 1200 x 1920 resolution, it also counts with a just a little greater pixel amount per inch in the screen. IPad Pro 11-inch (7th Gen) shoots much clearer pictures and videos than LG G Pad 8.3, because it has a much better 3840x2160 (4K) video quality, a much larger aperture and a lot better 12 mega-pixels resolution camera in the back.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) has much more memory for apps and games than LG G Pad 8.3, because although it has no SD memory slot, it also counts with more internal storage. LG G Pad 8.3 counts with a way better battery life than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.