| Global Score | |
| 65.6 | 58.2 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 16.x | Android 5.0 Lollipop |
| -- | 2015-06-01 |
| -- | 8.29 x 4.89 x 0.35 inches |
| -- | 12.31 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.4 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 305 GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G) |
| 2.4 | 4.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4200mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a global score of 65.6, which is much better than the LG G Pad F 8.0's overall score of 58.2. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x OS, and LG G Pad F 8.0 works with Android 5.0 Lollipop OS. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen)'s construction is noticeably thinner and notably lighter than the LG G Pad F 8.0.
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a little bit better screen than LG G Pad F 8.0, because it has a higher pixels amount in each inch in the screen, a lot better 1688 x 2388 resolution and a really bigger screen. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a way bigger storage to install applications and games than LG G Pad F 8.0, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 128 GB internal memory capacity.
LG G Pad F 8.0 counts with a very superior processing unit than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a smaller amount of RAM memory and an inferior number of cores (although faster). The LG G Pad F 8.0 features a much better battery duration than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen). The iPad Pro 11-inch (7th Gen) captures greater videos and photos than LG G Pad F 8.0, because it has a back-facing camera with a lot better 12 mega-pixels resolution and a way higher 3840x2160 video quality.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.