| Global Score | |
| 65.6 | 58.3 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 16.x | Android 5.0 Lollipop |
| -- | 2015-10-01 |
| -- | 8.30 x 4.89 x 0.35 inches |
| -- | 12.24 ounces |
| -- | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.4 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 chipset |
| processor | Quad-Core 1200 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 305 GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4200mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) is better than the LG G Pad II 8.0, with a general score of 65.6 against 58.3. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) is a a lot thinner and much lighter tablet than the LG G Pad II 8.0. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x OS, while LG G Pad II 8.0 comes with Android 5.0 Lollipop OS.
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a bit better looking display than LG G Pad II 8.0, because it has a really bigger screen, a better quantity of pixels per inch in the display and a much higher 1688 x 2388 resolution. The LG G Pad II 8.0 counts with a much better performing processor than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has lesser cores and 6,5 GB lesser RAM memory.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a lot better camera than LG G Pad II 8.0, because it has a lot higher 12 mega-pixels resolution back facing camera. IPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a lot bigger storage capacity for games and applications than LG G Pad II 8.0, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with more internal storage.
The LG G Pad II 8.0 features a really longer battery life than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.