| Global Score | |
| 65.6 | 68.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Nokia |
| iPadOS 16.x | Windows RT 8.1 |
| -- | 2013-10-22 |
| -- | 10.51 x 6.61 x 0.35 inches |
| -- | 21.69 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 159.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 218 pixels per inch |
| -- | 665 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.4 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.18 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 6.70 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/1.90 aperture |
| -- | 26.00mm focal length |
| -- | 0.29 inches (1/3.4") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 8.25 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 600 hours standby time |
| 1.36 | 8.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Gyroscope |
The Nokia Lumia 2520 is slightly better than the Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), having a overall score of 68.6 against 65.6. Nokia Lumia 2520 works with Windows RT 8.1 operating system, while Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x operating system. The Nokia Lumia 2520 features a much more powerful processing unit than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a lower number of cores and 6 GB less RAM, it also counts with an extra GPU.
Lumia 2520 has a way better looking display than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a quite smaller display, a much lower 1080 x 1920 pixels resolution and a little bit worse pixel density. IPad Pro 11-inch (7th Gen) has a very superior memory to install games and applications than Nokia Lumia 2520, because although it has no external memory card slot, it also counts with 128 GB internal storage.
Lumia 2520 features a really longer battery performance than iPad Pro 11-inch (7th Gen). The iPad Pro 11-inch (7th Gen) takes way better photos and videos than Lumia 2520, because it has a way more mega pixels camera, a larger aperture to take better captures in low light situations and a way better (4K) video definition.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.