| Global Score | |
| 65.6 | 66.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Nokia |
| iPadOS 16.x | Android 11 |
| -- | 2021-10-06 |
| -- | 9.75 x 6.20 x 0.31 inches |
| -- | 16.58 ounces |
| -- | Ocean Blue |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum and Aluminum |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.4 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 2000 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Unisoc Tiger T610 chipset |
| processor | ARM Cortex-A75, 64-bit, 12 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali G52 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 10.1 | 11.74 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8200mAh Nano SIM Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
Nokia T20 is a bit better than iPad Pro 11-inch (7th Gen), with a 66.3 score against 65.6. The Nokia T20 counts with Android 11 operating system, while iPad Pro 11-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system. Nokia T20 counts with a little more vivid screen than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a just a bit worse pixel density, a bit smaller screen and a much lower resolution of 1200 x 2000px.
The Nokia T20 counts with a very superior processing power than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM memory, they both have a Octa-Core processing unit. IPad Pro 11-inch (7th Gen) takes much better photos and videos than Nokia T20, because it has a camera in the back with a much higher resolution.
Nokia T20 features a greater memory capacity for applications, games, photos and videos than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has only 64 GB internal memory, it also counts with a slot for an SD memory card that allows a maximum of 512 GB. Nokia T20 features a way better battery performance than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.