| Global Score | |
| 65.6 | 64.4 |
| Basic Information | |
| Apple | |
| iPadOS 16.x | Android 13 |
| -- | 9.70 x 6.15 x 0.30 inches |
| -- | 15.84 ounces |
| Aluminum and Aluminum | Plastic and Plastic |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.4 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1200 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 163 pixels per inch |
| -- | 330 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Unisoc Tiger T606 (12 nm) chipset |
| processor | Octa-Core 1600 MHz processor |
| 8 GB RAM | 8 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G57 MC1 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 256 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 10.1 | 17.34 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 16.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.04 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8280mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has an overall score of 65.6, which is slightly better than the OSCAL Pad 15's 64.4 general score. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x OS, and OSCAL Pad 15 has Android 13 OS. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) body is a lot thinner and a lot lighter than OSCAL Pad 15.
OSCAL Pad 15 counts with a lot better hardware performance than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen). Both of them have a Octa-Core processor and 8 GB of RAM. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a bit sharper screen than OSCAL Pad 15, because it has a lot higher 1688 x 2388 pixels resolution, a much greater count of pixels per inch of screen and a bit bigger screen.
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) shoots way better photographs and videos than OSCAL Pad 15, although it has a less MP camera in the back. The OSCAL Pad 15 has a much better storage for apps and games than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because it has a SD memory card expansion slot that supports up to 512 GB and 256 GB internal memory capacity.
OSCAL Pad 15 has a very superior battery lifetime than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.