| Global Score | |
| 65.6 | 66.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Windows RT |
| -- | 2012-08-29 |
| -- | 10.46 x 6.62 x 0.35 inches |
| -- | 20.11 ounces |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 650.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1366 x 768 pixels |
| OLED | LCD |
| 266 pixels per inch | 155 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Plus APQ8060A chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (500 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.46 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.90 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Samsung Ativ Tab has a general score of 66.7, which is a little bit better than iPad Pro 11-inch (7th Gen)'s 65.6 global score. Samsung Ativ Tab works with Windows RT operating system, while iPad Pro 11-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system. Samsung Ativ Tab features a much better performing CPU than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has an inferior number of cores and 6 GB lesser RAM memory, it also counts with a graphics co-processor.
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a little bit better screen than Samsung Ativ Tab, because it has a bit bigger screen, a lot better pixel amount per inch of display and a lot higher resolution of 1688 x 2388px. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) shoots much clearer pictures and videos than Samsung Ativ Tab, because it has a much more MP back camera and a much better video resolution.
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a bit more memory to install applications and games or saving photos and videos than Samsung Ativ Tab, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 128 GB internal memory. The Samsung Ativ Tab has a much longer battery life than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.