| Global Score | |
| 65.6 | 80 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Windows 10 |
| -- | 2017-05-21 |
| -- | 11.47 x 7.87 x 0.29 inches |
| -- | 26.60 ounces |
| -- | Silver |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 12 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1440 x 2160 pixels |
| OLED | Super AMOLED |
| 266 pixels per inch | 216 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Intel Core i5 chipset |
| processor | 64-bit, 14 nm (Dual-Core 3100 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 8 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 256 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 10.1 | 16.38 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/1.90 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.92 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5070mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Galaxy Book 12-inch has a general score of 80, which is a lot better than the iPad Pro 11-inch (7th Gen)'s 65.6 overall score. The Galaxy Book 12-inch comes with Windows 10 OS, while iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x OS. The Samsung Galaxy Book 12-inch has a lot better performance than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has an inferior number of cores , they both have a 8 GB RAM.
The Galaxy Book 12-inch has a slightly better looking screen than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a bit worse 2160 x 1440 pixels resolution and a little bit lower pixels density, it also counts with a quite larger screen. The Galaxy Book 12-inch features a much greater memory capacity for games and applications than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because it has 256 GB internal storage and a SD memory slot that allows up to 256 GB.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) captures much better photos and videos than Galaxy Book 12-inch, because although it has a less mega-pixels resolution back facing camera, it also counts with a larger diafragm aperture to take better photography and videos in poorly lited environments and a lot higher (4K) video quality.
Samsung Galaxy Book 12-inch features a superior battery duration than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.