| Global Score | |
| 65.6 | 81.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Windows 10 S |
| -- | 2018-11-02 |
| -- | 11.32 x 7.89 x 0.30 inches |
| -- | 28.00 ounces |
| -- | Silver |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 1000.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 12 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1440 x 2160 pixels |
| OLED | Super AMOLED |
| 266 pixels per inch | 216 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 850 SDM850 chipset |
| processor | Kryo 385, 64-bit, 10 nm (Hexa-Core 2950 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 630 GPU |
| 6.3 | 9.45 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 10.1 | 14.14 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/1.90 aperture |
| -- | 24.00mm focal length |
| -- | 0.25 inches (1/4") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 8.91 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6120mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.68 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1, EDR |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Galaxy Book2 has a global score of 81.9, which is much better than iPad Pro 11-inch (7th Gen)'s 65.6 overall score. The Galaxy Book2 has Windows 10 S operating system, and iPad Pro 11-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system. Galaxy Book2 counts with just a bit better looking screen than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a just a little less pixels per inch of display and a bit worse resolution of 2160 x 1440px, it also counts with a bit bigger screen.
Galaxy Book2 has an extremely better processor than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has an inferior number of cores and a smaller amount of RAM. IPad Pro 11-inch (7th Gen) captures much better photographs and videos than Samsung Galaxy Book2, and although they both have the same video definition, the iPad Pro 11-inch (7th Gen) also has faster video frame rates, a larger aperture for better low light photos and a much higher resolution back camera.
Galaxy Book2 has a much better memory for games and applications than iPad Pro 11-inch (7th Gen), and although they both have exactly the same internal memory capacity, the Galaxy Book2 also has a SD memory slot that holds a maximum of 512 GB. The Samsung Galaxy Book2 features a really longer battery performance than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.