| Global Score | |
| 65.6 | 66.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4, 4.1.2, 4.1, 4.0 |
| -- | 2012-02-27 |
| -- | 10.31 x 7.09 x 0.35 inches |
| -- | 21.16 ounces |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 435.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | Super PLS LCD |
| 266 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Samsung Exynos 4 (4412) chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Quad-Core 1400 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | ARM Mali GPU |
| 6.3 | 8.28 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 5.5 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Galaxy Note 10.1 is just a bit better than the Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), having a 66.3 score against 65.6. The Galaxy Note 10.1 comes with Android 4.4 OS, while Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x OS. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a little sharper screen than Samsung Galaxy Note 10.1, because it has a much better 1688 x 2388 resolution, a little bigger display and a lot better screen density.
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a greater storage capacity to install applications and games than Galaxy Note 10.1, because although it has no SD memory slot, it also counts with 128 GB internal storage. The Galaxy Note 10.1 features a much better performing processor than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has lesser RAM memory and 4 lesser CPU cores.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) takes way better photos and videos than Galaxy Note 10.1, because it has a much better (4K) video quality and a camera with a way higher 12 MP resolution. The Samsung Galaxy Note 10.1 counts with a much better battery lifetime than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.