| Global Score | |
| 65.6 | 78.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| -- | 2014-01-06 |
| -- | 11.64 x 8.03 x 0.31 inches |
| -- | 26.56 ounces |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 12.2 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super Clear LCD |
| 266 pixels per inch | 247 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.1 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 6.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9500mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Galaxy NotePRO 12.2 is much better than the iPad Pro 11-inch (7th Gen), getting a general score of 78.2 against 65.6. The Galaxy NotePRO 12.2 counts with Android 4.4 operating system, while iPad Pro 11-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system. The Samsung Galaxy NotePRO 12.2 features an extremely better processor than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has an inferior number of cores and a lower amount of RAM, it also counts with an additional graphics processing unit.
The Galaxy NotePRO 12.2 counts with a much better looking display than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a little bit lower pixel number in each inch of screen, it also counts with a quite larger display and a quite better resolution of 1600 x 2560. IPad Pro 11-inch (7th Gen) has a slightly bigger storage capacity to store more games and applications than Samsung Galaxy NotePRO 12.2, because although it has no SD memory slot, it also counts with more internal memory.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) has a much better camera than Galaxy NotePRO 12.2, because it has a lot more MP back-facing camera and a way higher 3840x2160 (4K) video quality. The Samsung Galaxy NotePRO 12.2 has a superior battery life than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.