| Global Score | |
| 65.6 | 60.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.1, 4.0.3 |
| -- | 2012-02-13 |
| -- | 7.63 x 4.82 x 0.41 inches |
| -- | 12.13 ounces |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 150.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 7 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1024 x 600 pixels |
| OLED | Super PLS LCD |
| 266 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.1 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | -- |
| processor | Dual-Core 1000 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 7.65 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 0.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.27 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | HSPA+ (4G), HSDPA and UMTS |
| 2.4 | 3.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a general score of 65.6, which is a bit better than the Galaxy Tab 2 (7.0)'s global score of 60.7. IPad Pro 11-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x OS, while Galaxy Tab 2 (7.0) has Android 4.1 OS. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) design is a lot lighter and way thinner than the Galaxy Tab 2 (7.0).
The Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) counts with a bit more vivid display than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a lot smaller display, a lot worse resolution of 600 x 1024px and way lesser pixels per inch in the screen. Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) counts with an extremely better CPU than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has 6 less cores and lesser RAM memory.
The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a much greater storage capacity for games and applications than Galaxy Tab 2 (7.0), because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with more internal memory. Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) counts with a much better battery duration than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen).
IPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a way better camera than Galaxy Tab 2 (7.0), because it has a lot higher 3840x2160 (4K) video resolution and a camera with a much better resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.