| Global Score | |
| 65.6 | 65.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.2 |
| -- | 2013-06-03 |
| -- | 9.57 x 6.93 x 0.31 inches |
| -- | 18.06 ounces |
| -- | Brown and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 309.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 266 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Intel Atom chipset |
| processor | Dual-Core 1600 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 8.19 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6800mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 40 hours talk time |
| 1.36 | 8.16 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy Tab 3 10.1-inch has a general score of 65.9, which is just a bit better than the Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen)'s overall score of 65.6. Samsung Galaxy Tab 3 10.1-inch has Android 4.2 operating system, while Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system. Galaxy Tab 3 10.1-inch has a very superior CPU than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has 7 GB less RAM and a lower number of cores (although faster).
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a little more vivid display than Galaxy Tab 3 10.1-inch, because it has a little bit bigger display, way more pixels per screen inch and a much higher 1688 x 2388px resolution. IPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a way bigger memory capacity to store more apps and games than Galaxy Tab 3 10.1-inch, because although it has no external SD slot, it also counts with 128 GB internal memory capacity.
Galaxy Tab 3 10.1-inch features a way better battery duration than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen). The iPad Pro 11-inch (7th Gen) takes much better pictures and videos than Galaxy Tab 3 10.1-inch, because it has a much better 3840x2160 video quality and a way better resolution camera in the back.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.