| Global Score | |
| 65.6 | 66.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2, 4.2.2 |
| -- | 2013-04-29 |
| -- | 7.40 x 4.37 x 0.39 inches |
| -- | 10.72 ounces |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 220.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 7 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1024 x 600 pixels |
| OLED | TFT |
| 266 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 MSM8930AB chipset |
| processor | Krait 300 (Dual-Core 1700 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB (533 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 5.61 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | SIM |
| 2.4 | 7.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 408 hours standby time |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Tab 3 7.0 is a bit better than the Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), having a overall score of 66.5 against 65.6. The Galaxy Tab 3 7.0 has Android 4.4.2 operating system, while Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system. Galaxy Tab 3 7.0 features a really superior processing power than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a smaller amount of RAM memory and a lower number of cores , it also counts with a graphics processor.
The Galaxy Tab 3 7.0 counts with a little bit better screen than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a lot worse 600 x 1024px resolution, a much smaller display and a lot lower number of pixels in each inch in the screen. IPad Pro 11-inch (7th Gen) has a superior storage for applications and games than Samsung Galaxy Tab 3 7.0, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with more internal memory capacity.
The Galaxy Tab 3 7.0 has a way better battery duration than iPad Pro 11-inch (7th Gen). The iPad Pro 11-inch (7th Gen) takes way better pictures and videos than Galaxy Tab 3 7.0, because it has a back-facing camera with a much higher 12 mega pixels resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.