| Global Score | |
| 65.6 | 68.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.2.2 |
| -- | 2013-06-03 |
| -- | 8.26 x 4.87 x 0.29 inches |
| -- | 11.25 ounces |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 229.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | Super Clear LCD |
| 266 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Samsung Exynos 4 Dual chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | ARM Mali-400 MP4 (Quad-Core 266 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.82 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4450mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 42 hours talk time |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Tab 3 8-inch has a score of 68.7, which is a little bit better than the iPad Pro 11-inch (7th Gen)'s general score of 65.6. The Galaxy Tab 3 8-inch works with Android 4.2.2 OS, while iPad Pro 11-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x OS. Galaxy Tab 3 8-inch counts with a much better hardware performance than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has lesser RAM and lesser processing cores , it also counts with an additional graphics processor.
The Samsung Galaxy Tab 3 8-inch features a bit better looking screen than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a lot worse 800 x 1280 pixels resolution, a lot worse amount of pixels in each inch in the display and a really smaller display. IPad Pro 11-inch (7th Gen) captures way better photographs and videos than Samsung Galaxy Tab 3 8-inch, because it has a much more megapixels camera and a lot better video quality.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) features a much greater storage capacity to install applications and games or saving photos and videos than Samsung Galaxy Tab 3 8-inch, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with more internal memory capacity. The Galaxy Tab 3 8-inch features a much longer battery life than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.