| Global Score | |
| 65.6 | 57.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.1 |
| -- | 2013-08-27 |
| -- | 4.37 x 7.40 x 0.39 inches |
| -- | 10.65 ounces |
| -- | Orange and Yellow |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 120.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 7 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1024 x 600 pixels |
| OLED | TFT |
| 266 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | -- |
| processor | Dual-Core 1200 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 7.83 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 4.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 5.61 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) is better than GALAXY Tab 3 Kids, with a global score of 65.6 against 57.5. IPad Pro 11-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x OS, and GALAXY Tab 3 Kids has Android 4.1 OS. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) is a lighter and way thinner device than the GALAXY Tab 3 Kids. The GALAXY Tab 3 Kids has a much more powerful processor than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM and a lower number of cores (although they are faster).
GALAXY Tab 3 Kids features a little bit better display than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a lot worse 600 x 1024px resolution, a really smaller display and a much lower display density. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) captures much clearer photographs and videos than GALAXY Tab 3 Kids, because it has a way higher resolution back-facing camera.
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a much bigger memory for games and applications than Samsung GALAXY Tab 3 Kids, because although it has no external memory card slot, it also counts with 128 GB internal memory capacity. GALAXY Tab 3 Kids has a really longer battery lifetime than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.