| Global Score | |
| 65.6 | 58.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| -- | 7.61 x 4.58 x 0.38 inches |
| -- | 11.36 ounces |
| -- | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 120.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 7 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 600 x 1024 pixels |
| OLED | TFT |
| 266 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.1 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | -- |
| processor | Single-Core 1300 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 7.74 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 4.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 2.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 640 x 480 (24 fps) (VGA) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 5.83 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 4.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 3600mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 18 hours talk time |
| 1.36 | 5.6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer |
IPad Pro 11-inch (7th Gen) has a general score of 65.6, which is better than the Galaxy Tab 3 V's 58.5 overall score. IPad Pro 11-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x operating system, while Galaxy Tab 3 V counts with Android 4.4 operating system. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) is a way lighter and notably thinner tablet than the Galaxy Tab 3 V.
Samsung Galaxy Tab 3 V has a really superior hardware performance than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has an inferior number of cores and a smaller amount of RAM. The Galaxy Tab 3 V has a little sharper display than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a way lower pixel number per inch of screen, a way worse resolution of 1024 x 600 and a much smaller display.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a greater camera than Galaxy Tab 3 V, because it has a much higher 3840x2160 video quality and a camera in the back with way more mega-pixels. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a lot bigger storage capacity to install games and applications than Galaxy Tab 3 V, because although it has no SD extension slot, it also counts with more internal storage capacity.
Samsung Galaxy Tab 3 V has a way better battery duration than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.