| Global Score | |
| 65.6 | 67.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-04-01 |
| -- | 9.58 x 6.94 x 0.31 inches |
| -- | 17.18 ounces |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 130.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 266 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6800mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 8.16 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Galaxy Tab 4 10.1 has a global score of 67.8, which is a bit better than the iPad Pro 11-inch (7th Gen)'s score of 65.6. Galaxy Tab 4 10.1 works with Android 4.4.2 OS, while iPad Pro 11-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x OS. Galaxy Tab 4 10.1 counts with a little bit better screen than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a bit smaller display, a much lower resolution of 800 x 1280px and a lot lower quantity of pixels in each screen inch.
The Samsung Galaxy Tab 4 10.1 has a way better hardware performance than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a lower amount of RAM memory and 4 less cpu cores , it also counts with an extra graphics processing unit. IPad Pro 11-inch (7th Gen) has a very superior memory to store more apps and games than Samsung Galaxy Tab 4 10.1, because although it has no SD extension slot, it also counts with 128 GB internal storage.
Galaxy Tab 4 10.1 has a really longer battery lifetime than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen). IPad Pro 11-inch (7th Gen) features a lot better camera than Galaxy Tab 4 10.1, because it has a way more megapixels camera and a lot higher video resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.