| Global Score | |
| 65.6 | 65.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-04-01 |
| -- | 7.36 x 4.25 x 0.35 inches |
| -- | 9.74 ounces |
| -- | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 169.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 7 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | LCD |
| 266 pixels per inch | 216 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Marvell PXA1088 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Vivante GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 5.06 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.60 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.15 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | SIM |
| 2.4 | 7.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer |
Samsung Galaxy Tab 4 7.0 has an overall score of 65.6, which is a little bit better than iPad Pro 11-inch (7th Gen)'s 65.6 overall score. The Samsung Galaxy Tab 4 7.0 works with Android 4.4.2 operating system, while iPad Pro 11-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system. Galaxy Tab 4 7.0 counts with a much greater hardware performance than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has less RAM memory and 4 lesser processing cores.
Samsung Galaxy Tab 4 7.0 has a much better display than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a way lower resolution of 1280 x 800, a much smaller display and a just a little worse pixels density. IPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a much better storage for applications, games, photos and videos than Samsung Galaxy Tab 4 7.0, because although it has no SD extension slot, it also counts with more internal storage.
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) captures a lot better videos and photos than Samsung Galaxy Tab 4 7.0, because it has a camera with a lot higher 12 mega-pixels resolution, a lot higher 3840x2160 video definition and a much larger aperture. The Galaxy Tab 4 7.0 counts with a very superior battery life than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.