| Global Score | |
| 65.6 | 70.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 8.1 Oreo, 7.0 Nougat, 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-06-01 |
| -- | 10.01 x 6.11 x 0.32 inches |
| -- | 18.52 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | Super PLS LCD |
| 266 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Samsung Exynos 7 Octa 7870 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1600 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T830 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.73 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 200 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/1.90 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 8.36 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7300mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016) is slightly better than iPad Pro 11-inch (7th Gen), getting a score of 70.2 against 65.6. Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016) comes with Android 8.1 Oreo operating system, while iPad Pro 11-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system. Galaxy Tab A 10.1 (2016) counts with a bit better screen than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a bit smaller screen, a little bit less pixels per screen inch and a way worse 1200 x 1920 resolution.
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) features a very superior storage for games and applications than Galaxy Tab A 10.1 (2016), because although it has no SD extension slot, it also counts with 112 GB more internal memory capacity. Galaxy Tab A 10.1 (2016) features a much faster processing unit than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has 6 GB lesser RAM, they both have a Octa-Core CPU.
The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) features a much better camera than Galaxy Tab A 10.1 (2016), because it has a camera with a much higher 12 MP resolution, a bigger aperture to take better low-light photos and video and a way higher video definition. The Galaxy Tab A 10.1 (2016) counts with a superior battery duration than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.