| Global Score | |
| 65.6 | 76.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 11, 10, 9.0 Pie |
| -- | 2019-04-26 |
| -- | 9.65 x 5.88 x 0.30 inches |
| -- | 16.54 ounces |
| -- | Black, Gold and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| -- | $ 330.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Samsung Exynos 7 7904 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G71 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 10.1 | 14.14 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 8.47 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 5.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6150mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.68 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Galaxy Tab A 10.1 (2019) has a global score of 76.7, which is much better than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen)'s 65.6 global score. The Galaxy Tab A 10.1 (2019) works with Android 11 OS, and Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x OS. The Galaxy Tab A 10.1 (2019) has a much powerful processor than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a smaller amount of RAM, they both have 8 cpu cores.
Galaxy Tab A 10.1 (2019) features a bit better looking display than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a quite smaller screen, a little less pixels per display inch and a way worse resolution of 1200 x 1920px. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a better camera than Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019), because it has a way more MP back facing camera, a larger aperture to capture better captures in low-light situations and a lot better 3840x2160 video quality.
Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019) has a superior storage to store more games and applications than iPad Pro 11-inch (7th Gen), and although they both have equal 128 GB internal memory, the Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019) also has a SD extension slot that admits a maximum of 512 GB. The Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019) has a really longer battery duration than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.