| Global Score | |
| 65.6 | 74.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 9.0 Pie, 8.1 Oreo |
| -- | 2018-08-24 |
| -- | 10.24 x 6.34 x 0.31 inches |
| -- | 18.84 ounces |
| -- | Black, Blue and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Plastic |
| -- | $ 450.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.5 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | TFT |
| 266 pixels per inch | 216 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 450 SDM450 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 506 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 400 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.44 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/1.90 aperture |
| -- | 27.00mm focal length |
| -- | 0.25 inches (1/4") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 8.36 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7300mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Tab A 10.5 has an overall score of 74.5, which is much better than the iPad Pro 11-inch (7th Gen)'s score of 65.6. Galaxy Tab A 10.5 works with Android 9.0 Pie operating system, while iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x operating system. The Samsung Galaxy Tab A 10.5 features a lot better processing power than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has less RAM memory, they both have 8 cpu cores.
The Samsung Galaxy Tab A 10.5 has a bit better display than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a bit lower display density, a lot worse resolution of 1200 x 1920 and a little bit smaller screen. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) features a little bit better memory capacity to install games and applications than Samsung Galaxy Tab A 10.5, because although it has no SD extension slot, it also counts with 128 GB internal storage capacity.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) takes better photos and videos than Samsung Galaxy Tab A 10.5, because it has a back camera with lot more mega pixels, a bigger camera aperture to capture better captures in poorly lited environments and a much better 3840x2160 (4K) video resolution. Galaxy Tab A 10.5 features a superior battery life than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.