| Global Score | |
| 65.6 | 60.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 5.1 Lollipop |
| -- | 2016-04-01 |
| -- | 7.36 x 4.28 x 0.34 inches |
| -- | 9.98 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 150.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 7 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 266 pixels per inch | 216 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Samsung Exynos 3 Quad 3475 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T720 GPU |
| 6.3 | 8.19 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 200 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.06 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.71 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a global score of 65.6, which is a little bit better than the Galaxy Tab A (2016)'s 60.4 score. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen)'s construction is lighter and noticeably thinner than the Galaxy Tab A (2016). The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x operating system, and Galaxy Tab A (2016) has Android 5.1 Lollipop operating system.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a bit better looking screen than Galaxy Tab A (2016), because it has a way higher resolution of 1688 x 2388px, a bit higher pixels count per screen inch and a much larger screen. IPad Pro 11-inch (7th Gen) has a much greater memory to store more games and applications than Samsung Galaxy Tab A (2016), because although it has no external memory slot, it also counts with 128 GB internal storage.
The Galaxy Tab A (2016) counts with a much more powerful processor than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has 4 less CPU cores (although faster) and lesser RAM. The Galaxy Tab A (2016) has a very superior battery duration than iPad Pro 11-inch (7th Gen). The iPad Pro 11-inch (7th Gen) takes way better photos and videos than Galaxy Tab A (2016), because it has a way better 3840x2160 (4K) video quality and a way better 12 megapixels resolution camera in the back.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.